تبلیغات
پابرهنه

پابرهنه
پابرهنگانیم و غیر از خدا كسی را نداریم و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم، دست از مبارزه با ظالم برنمیداریم. امام خمینی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
انقلاب اسلامی را در واقع باید به عنوان انقلاب در فرهنگ، تحلیل كرد و جایگزین شدن مبانی شرعی بجای مبانی سكولار و لیبرال و ... به حساب آورد. در این میان با توجه به تاثیر گذاری مراكزی كه در فرهنگ  و فرهنگ سازی نقش دارند نیز باید انقلاب فرهنگی در آنها شكل بگیرد و در واقع انقلاب فرهنگی را باید اینچنین به سمت تكامل نهای پیش برد.

 بی شك یكی از مراكزی كه در فرهنگ سازی نقش دارد دانشگاه هست با توجه به برخی بیانات امام خمینی(ره) درخصوص دانشگاهها، استادان و دانشجویان نظر كلی امام این است كه مبداءِ همه تحولات و مقدرات یك كشور، دانشگاه است؛ و دانشگاه است كه یك كشور را اصلاح یا تباه می‏كند؛ و لذا متذكر می‏شوند كه "ما باید دانشگاه اسلامی داشته باشیم" درضمن بیان می‏دارند كه دانشگاهها دو كار عمده دارند: یكی، تربیت و اصلاح انسانها؛ و دیگر، تربیت دانشمندان و متخصّصان. به‏نظر امام (ره)، هر دو كار باید در كنار یكدیگر انجام شود. در این راستا و بعد از درگیری های سیاسی كه به صورت بسیار افراطی در دانشگاه اتفاق افتاده بود و تغییر روند فرهنگی دانشگاه ها دستور تعطیلی دانشگاه ها داده شد؛ كه به عنوان «انقلاب فرهنگی دوم» مطرح شد.

 ماموریت بررسی و انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی نهاده شد كه متاسفانه بعد از حدود دو سال از تعطیلی دانشگاه ها تنها به اضافه كردن دروس عمومی دینی در روند تحصیلی و پاكسازی گروهی از اساتید بسنده كردند.

 این نكته مغفول ماند كه فرهنگ دانشگاهی را باید تغییر می داد و به سمت دانشگاه فرهنگی پیش رفت كه امام این نكته را این چنین گوشزد كرده بودند كه: "اگر دانشگاه را ما سست بگیریم و از دست برود، همه چیزمان از دستمان رفته است". بنابراین، می‏توان نتیجه گرفت كه دانشگاه هم منشاءِ دردها و فسادهای موجود و هم منشاءِ اصلاح كشور است و بسته به اینكه دانشگاهها، استادان و دانشجویان چه جهت‏گیریهایی داشته باشند، ثمرات آن نیز مشخص خواهد شد. امام خمینی (ره) در كلامهای خود، به این دو جهت‏گیری كاملاً مجزا و مشخص، بطور صریح اشاره فرموده‏اند. درباره جهت‏گیری اوّل چنین اظهار می‏دارند: "امیدوارم احساس كرده باشید كه همه دردهای ایران از دانشگاه شروع شده است". و در خصوص جهت‏گیری دوّم می‏فرمایند: "دانشگاه یك كشوری اگر اصلاح شود، آن كشور اصلاح می‏شود".و در جای دیگر می‏فرمایند: "این افرادی كه از دانشگاه می‏آیند، یا مخرّب یك كشوری هستند یا سازنده آن كشور هستند" و "هر چه از خوبیها و بدیها برای یك ملتی تحقق پیدا می‏كند: وابستگی یا استقلال، در قید و بند بودن و اختناق یا آزادی، تابع تربیتهای دانشگاهی است. شاید با توجه به همین اهمیت ها بود كه امام خامنه ای در فضای جنگ نرم دانشگاه را خط مقدم و دانشجویان را افسران جوان این عرصه مطرح كرده اند.

 دانشگاه خود با مشكلات فرهنگی عدیده ای مواجه هست كه تاثیر آن بر روند فرهنگ سازی و تربیت آن چنان تاثیر گذار هست كه بعضی از كسانی كه از نزدیك با این فضا در ارتباط هستند اعتراف دارند كه انقلاب فرهنگی دوم كه قرار بود دانشگاه ها را متاثر كند هنوز صرفا در الفاظ و شعار ها باقی مانده است زیرا فرهنگ دانشگاهی هنوز دچار ابتذالاتی هست كه هر از چند گاهی از درج خبر های ابتذال فرهنگی در دانشگاه ها شنیده میشود.  و شاهد بر این ادعا را فرهنگ دانشگاهی امروز است كه با گذشت بیش از سه دهه از انقلاب هنوز نتوانسته به یك دانشگاه فرهنگی تبدیل شود كه در خدمت آرمان های والای اسلامی باشد.

واقعیت آن است که جمهوری اسلامی هیچ گاه آن قدر در آرمان هایش در فضای دانشگاهی رادیکال نبوده که طرح هایی  همچون علم اسلامی، پاكسازی اثرات مضر اختلاط و ... را مد نظر داشته باشد. اما همیشه در رؤیای آن بوده است که دانشگاه اسلامی داشته باشد. هم واره سعی کرده است مشوق نظریه های جدید باشد و کوشیده است صحن دانشگاه را از آلودگی نظریه های غربی مصون نگه دارد و بارها تکرار کرده است که نظریه های غربی به کار ما نمی اید. نکته اما این است که این نظریه ها هیچ گاه از دستور کار دانشگاه خارج نمی شوند.

 در پایان باید گوشزد كرد كه امام خمینی(ره) برای دانشگاه، دانشگاهیان و دانشجویان، پیامها و سخنانی بیان فرموده‏اند كه اگر با دقت و از ابعاد گوناگون تجزیه و تحلیل شوند، راه نجات یك ملت و كشور در دنیا و آخرت مشخص و در صورت عمل به آن رهنمودها، این نجات محقق می‏شود.در این راستا دانشگاه‏ها باید تغییر بنیانی كند و باید از نو ساخته بشود كه جوانان ما را تربیت كنند به تربیت‏های اسلامی، اگر چنانچه تحصیل علم می‏كنند.در كنار آن تربیت اسلامی باشد نه آنكه اینها را تربیت كنند به تربیت‏های غربی

 با این احوالات نباید از رویش هایی كه در فضای دانشگاه اتفاق می افتد را غافل شد و همه این رویش ها را از اثرات رهبری امام گونه امام خامنه ای دانست ولی با این حال ما هنوز این در این قصه نتوانسته ایم انتظارات ولی خود را برآورده كنیم ان شا الله به امید روزی كه بتوان سربازان با بصیرتی برای نائب بر حق امام زمان(عج) باشیم.بازتاب این مطلب در:عمارنامه[ پنجشنبه 7 مهر 1390 ] [ 14:24 ] [ پابرهنه ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


قدرتها و ابرقدرتها و نوكران آنان مطمئن باشند كه اگر خمینى یكه و تنها هم بماند به راه خود كه راه مبارزه با كفر و ظلم و شرك و بت ‏پرستى است ادامه می دهد و به یارى خدا در كنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه ‏هاى مغضوب دیكتاتورها، خواب راحت‏ را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگانى كه به ستم و ظلم خویشتن اصرار می ‏نمایند سلب خواهد كرد.
صحیفه امام ج‏20 ص : 311

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب