تبلیغات
پابرهنه

پابرهنه
پابرهنگانیم و غیر از خدا كسی را نداریم و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم، دست از مبارزه با ظالم برنمیداریم. امام خمینی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
امام(ره) یك جمله ای دارند كه فرمودند "اگر دانشگاه اصلاح شود مملكتتان اصلاح میشود." خود امام در تبیین انقلاب و زمینه سازی ظهور عنوان كردند كه ایران پله اول است و اعتقاد داشتند كه " به یارى خدا در كنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه‏ هاى مغضوب دیكتاتورها، خواب راحت‏ را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگانى كه به ستم و ظلم خویشتن اصرار می نمایند سلب خواهد كرد." كه این هدف آرمانی اما تحقق پذیر امام بود كه زمینه اون رو تشكیل یك حكومت اسلامی میدانستند و در كنار اصلاح امور داخلی به فكر زمینه سازی ظهور نیز بوده اند. در اینجا یكی از مهمترین نقش ها رو جامعه دانشگاهی دارد.
اگر دانشگاه اصلاح شود مملكتتان اصلاح می شود. عمق این جمله به حدی است كه برای آن قید و یا استثنایی گفته نشده و شاید بتوان گفت امام خود این را در حد بالاتری و به نحوی با این جمله تفسیر كرده است:"دانشگاه مبدا همه تحولات است."  با یك مثال كمی در باب این موضوع توضیح گفته می شود. در اوایل انقلاب گروه های سیاسی مختلفی در عرصه جامعه حضور داشتند و هر كدام قصد حضور در عرصه قدرت را داشتند كه یكی از جاهایی كه بر این فضا تاثیر گزار بود و هست دانشگاه ها بود و سعی بر این داشتند كه در مناظراتی كه در دانشگاه های مطرح، برگزار میشد حضور داشته باشند به این دلیل بود كه هر گروهی كه در فضای دانشجویی موفق به توجیه افكار عمومی می شد مستقیما تاثیر اون رو در فضای جامعه می دیدند. این فضا هیچ وقت خاصیت خود را از دست نمی دهند زیرا در حوادث پس از فتنه شاهد سو استفاده جریان فتنه از این فضا بوده ایم. با توجه به مثالی كه گفته شد تاثیر و عمق سخن امام خمینی و همچنین كار در فضای دانشجویی به وضوح مشخص میشود.
امام خامنه ای تاكیدات فراوانی در زمینه كار در فضای دانشجویی ، اهمیت این فضا و همچنین زمینه ای جهت پیشبرد اهداف انقلاب و نزدیك شدن به ظهور و حضور حضرت حجت(عج) داشتند و دارند.شاید این اهمیت را زمانی بهتر میتوان درك كرد كه جلساتی تخصصی با دانشجویان در هر سال دارند و توصیه اكید دارند كه صحبت و ابراز نظر دانشجویان از هر طیفی مطرح شود و یا بهتر بتوان گفت نقد ها و درد دل ها و دغدغه های آنها را بشنوند و حتی فراتر از این، نكته برداری كرده و خود را ملزم به پاسخگویی و یا ارائه توضیحاتی در همان جلسه داشته باشند كه گاهی از اشتباهات احتمالی آنها جلوگیری كرده گاهی توضیحی جهت مشخص شدن موضوع و گاهی هم همراهی با نظرات بوده است ؛ اما با این حال آقا در بزرگ ترین فتنه ای كه پشت سر گذاشتیم تعبیر زیر را به كار بردند و ایشان نیز در زمینه های مختلف به تبیین آن نیز پر داختند:
"دانشجویان افسران جوان جبهه مبارزه با جنگ نرم هستند.در این جنگ نرم، شما جوانهاى دانشجو، افسران جوان این جبهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید. نگفتیم سربازان، چون سرباز فقط منتظر است كه به او بگویند پیش، برود جلو؛ عقب بیا، بیاید عقب. یعنى سرباز هیچگونه از خودش تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرى و اراده ندارد و باید هر چه فرمانده میگوید، عمل كند. نگفتیم هم فرماندهانِ طراح قرارگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و یگانهاى بزرگ، چون آنها طراحى‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى كلان را میكنند. افسر جوان تو صحنه است؛ هم به دستور عمل میكند، هم صحنه را درست مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینید؛ با جسم خود و جان خود صحنه را مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌آزماید. لذا اینها افسران جوانند؛ دانشجو نقشش این است. حقیقتاً افسران جوان، فكر هم دارند، عمل هم دارند، تو صحنه هم حضور دارند، اوضاع را هم مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینند، در چهارچوب هم كار میكنند."
لذا اهمیت كار در فضای دانشجویی با این موضوعات بیشتر درك میشود كه افراد مذهبی باید به وظیفه انقلابی خود عمل كنند.

* این مطلب قرار بود مقدمه  یك مطلب كه در چند روز آینده گذاشته میشود، قرار بگیرد اما به دلیل طولانی شدن جدا آورده شده است.
* برای طولانی تر نشدن این مطلب خیلی از مثال ها و صحبت ها آورده نشده است و یا به صورت خیلی تیتر وار آورده شده است.ان شا الله در فرصتی مناسب كه وقت باشد تكمیل خواهد شد.دنبالک ها: نقش دانشجویان در تحولات منطقه، نقش دانشجویان در تحولات سیاسی اجتماعی از دید امام، سیر تحول جریان های چپ مارکسیستی دانشجویی، وظایف دانشجویان از نگاه امام خمینی(ره)،
[ چهارشنبه 9 شهریور 1390 ] [ 20:00 ] [ پابرهنه ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


قدرتها و ابرقدرتها و نوكران آنان مطمئن باشند كه اگر خمینى یكه و تنها هم بماند به راه خود كه راه مبارزه با كفر و ظلم و شرك و بت ‏پرستى است ادامه می دهد و به یارى خدا در كنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه ‏هاى مغضوب دیكتاتورها، خواب راحت‏ را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگانى كه به ستم و ظلم خویشتن اصرار می ‏نمایند سلب خواهد كرد.
صحیفه امام ج‏20 ص : 311

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب