تبلیغات
پابرهنه

پابرهنه
پابرهنگانیم و غیر از خدا كسی را نداریم و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم، دست از مبارزه با ظالم برنمیداریم. امام خمینی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
شهید بهشتی معتقد به این بود که کار تشکیلاتی دو بازوی مهم دارد یکی انسان و دیگری برنامه


انسان: شناسایی – جذب – تثبیت – دفع – سازماندهی و به کارگیری – رشد

عنصر برنامه: هدفگذاری – برنامه ریزی – اجرا – ارزیابی – اصلاح

مزایای کار تشکیلاتی

اول- تشکیلات مجموعه‌ای از افرادند نه یک فرد. نیروی ده نفر بیش از نیروی یک نفر است. پس مزیت کار تشکیلاتی نسبت به کار فردی این است که اهداف با قدرت بیشتری پیگیری می‌شوند. در جهان امروز که همه چیز تبدیل به شبکه‌های بزرگ پیدا و پنهان شده‌است، اندیشه‌ی منفرد کار کردن تنها خیانت به آرمان‌هاست. حتی کار ارتباطی و چهره‌به‌چهره نیز باید شبکه‌ای هماهنگ را پشت سر خود اشته‌باشد وگرنه نمی‌تواند تکثیر شود و حمایت شود و تا ابد تغذیه شود.

دوم- تشکیلات مجموعه‌ای است سازماندهی شده. پس یک مزیت کار تشکیلاتی نسبت به کار جمعی اما سازمان‌نیافته (به‌اصطلاح غلط: هیئتی) این است که در آن، نه از موازی‌کاری و نه از خنثی‌سازی کار دیگران خبری نیست. به عبارتی در کار جمعی بی سازمان، ما نیروی ده نفر را داریم اما به هدر رفته. در صورتی‌که در کار تشکیلاتی می‌توانیم از نیروی خالص و کامل ده نفر بهره‌مند شویم.

سوم- نباید گمان کنیم سازماندهی، تنها از کسر نیروها جلوگیری می‌کند. تشکیلات در واقع نیروها را علاوه بر جمع کردن، در هم ضرب هم می‌کند. به عبارتی میشود گفت: نیروی “ده فرد” بیش از ده “نیروی فرد” است.

برای نمونه برای راه انداختن یک اتومبیل، یک نفر به سختی می‌تواند هم اتومبیل را هل بدهد و هم آن را هدایت کند. با اضافه‌شدن یک فرد دیگر، یکی پشت فرمان می‌نشیند و دیگری اتومبیل را هل می‌دهد. در این حالت نه تنها نیروی راه‌انداختن اتومبیل دو برابر شده بلکه این نیرو به مراتب بیشتر است. چرا که در حالت قبلی فردی که می‌خواهد فرمان را در دست داشته باشد، همان نیروی نیمه‌ای که برای هل دادن اتومبیل به‌کار می‌گیرد را ناچار است به قسمت جلوی اتومبیل وارد کند و این یعنی استفاده از نیمی از نیمه‌ی نیروی او. اما در حالت دوم نیروی دوبرابر به‌راحتی از پشت وارد می‌شود یعنی بهترین مکان واردکردن نیرو.

تصور کنید اگر کاری نه دو جنبه بلکه ده‌ها جنبه داشته‌باشد، دیگر یک نفر حتی به‌صورت نیمه هم نمی‌تواند به همه‌ی جنبه‌ها به خوبی برسد. این همان بحث اهمیت نقش‌های مکمّل است. راز کارایی نقش‌های مکمّل این است که با وجود چند نیرو می‌توان بعدی از ابعاد توانایی هر نیرو را بر یک یا چند امر خاص تمرکز داد. و تشکیلات ایده‌آل آن است که در این مرحله هم تواناترین نیرو را برای هر جنبه از کار پیداکرده و این‌گونه با حرفه‌ای کردن نقش‌های مکمّل، اهداف را بهتر دنبال کند.

بعدا تحریر: از یك جنبه ی بهتر میشود به موضوع - چند مدت پیش- نگاه كرد و آن اینكه مجموعه آنقدر اهمیت داشته كه وقتی خطری مجموعه را تهدید كند حتی از خود باید گذشت و شرایط(+) خود را نادیده گرفت و ادامه میدهم.
ب.ت: واقعا به این حرف معتقدم كه باید تكلیف خودمان را مشخص كنیم و به این سوال پاسخ دهیم كه واقعا چند نفریم؟؟؟
بی ربط نوشت: هر زمان یادم می آید ناخودآگاه خنده ام میگیرد.دوستان مایه سرور هستند.
ب.ت: الان هست كه ما به بصیرت و دوراندیشی امام پی میبریم.(نكته بسیار ظریفی است)[ دوشنبه 28 آذر 1390 ] [ 00:00 ] [ پابرهنه ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


قدرتها و ابرقدرتها و نوكران آنان مطمئن باشند كه اگر خمینى یكه و تنها هم بماند به راه خود كه راه مبارزه با كفر و ظلم و شرك و بت ‏پرستى است ادامه می دهد و به یارى خدا در كنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه ‏هاى مغضوب دیكتاتورها، خواب راحت‏ را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگانى كه به ستم و ظلم خویشتن اصرار می ‏نمایند سلب خواهد كرد.
صحیفه امام ج‏20 ص : 311

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب